What happens if I am not present at home during the time of delivery ?
If you are not available at home during the delivery time which is usually from 9 AM to 5 PM (Monday to Saturday), then your packet will be hand over to a nearby Hermespaket-Shop, so that you can take from there any time. Check Hermespaket Website to know more on that.
You can also inform us a nearby Hermespaket-Shop of your choice as shipping address, so that your packet will be shipped directly there and you can pick it up anytime.
You can find the nearby location of a Hermespaketshop here https://www.hermespaketshop.de/paketshopfinder/de/popup/index.html?db=false&package=false&open=false&identity=false&
Just give your pincode (PLZ) or City and click Search button to find all the Hermespaketshops near to your address (on the left side).
2.29 €*1.15€ per 100g 200g
inkl. ges. MwSt:% und zzgl. Shipping Costs
12.95 €*3.23 € per piece 460 Kg
inkl. ges. MwSt:16% und zzgl. Shipping Costs
1.99 €*3.98€ per 100g 50g
inkl. ges. MwSt:% und zzgl. Shipping Costs
1.99 €*0.73€ per 100g 270g
inkl. ges. MwSt:% und zzgl. Shipping Costs
1.49 €*1.490 € per 100g 100g
inkl. ges. MwSt:% und zzgl. Shipping Costs
2.29 €*0.46€ per 100g 500g
inkl. ges. MwSt:% und zzgl. Shipping Costs
2.99 €*1.20€ per 100g 250g
inkl. ges. MwSt:% und zzgl. Shipping Costs
1.29 €*0.65€ per 100g 200g
inkl. ges. MwSt:% und zzgl. Shipping Costs
3.49 €*0.87 € per 100g 400g
inkl. ges. MwSt:5% und zzgl. Shipping Costs
1.79 €*0.60€ per 100g 300g
inkl. ges. MwSt:% und zzgl. Shipping Costs
2.79 €*0.28 € per 100g 1Kg
inkl. ges. MwSt:5% und zzgl. Shipping Costs
1.29 €*1.29 € per 100g 100g
inkl. ges. MwSt:% und zzgl. Shipping Costs

Mung Dal, Split Moong dal, Yellow Dal, Paasi Paruppu, TRS, 500g
