What happens if I am not present at home during the time of delivery ?
If you are not available at home during the delivery time which is usually from 9 AM to 5 PM (Monday to Saturday), then your packet will be hand over to a nearby Hermespaket-Shop, so that you can take from there any time. Check Hermespaket Website to know more on that.
You can also inform us a nearby Hermespaket-Shop of your choice as shipping address, so that your packet will be shipped directly there and you can pick it up anytime.
You can find the nearby location of a Hermespaketshop here https://www.hermespaketshop.de/paketshopfinder/de/popup/index.html?db=false&package=false&open=false&identity=false&
Just give your pincode (PLZ) or City and click Search button to find all the Hermespaketshops near to your address (on the left side).
2.49 €*2.490 € per kg 1 kg
inkl. ges. MwSt:% und zzgl. Shipping Costs
1.49 €*2.98€ per 100g 50g
inkl. ges. MwSt:% und zzgl. Shipping Costs
2.79 €*0.558 € per 100g 500g
inkl. ges. MwSt:% und zzgl. Shipping Costs
1.99 €*3.98€ per 100g 50g
inkl. ges. MwSt:% und zzgl. Shipping Costs
2.29 €*0.458 € per 100g 500g
inkl. ges. MwSt:% und zzgl. Shipping Costs
2.49 €*1.249 € per 100g 200g
inkl. ges. MwSt:% und zzgl. Shipping Costs
1.99 €*0.790 € per 100g 100g
inkl. ges. MwSt:% und zzgl. Shipping Costs
1.79 €*1,79 € per 100g 100g
inkl. ges. MwSt:% und zzgl. Shipping Costs
3.49 €*0.87€ per 100g 400g
inkl. ges. MwSt:% und zzgl. Shipping Costs
0.99 € – 2.49 €*0.99 € per 100g
inkl. ges. MwSt:% und zzgl. Shipping Costs
2.29 €*0.46€ per 100g 500g
inkl. ges. MwSt:% und zzgl. Shipping Costs
1.89 €*0,945 € per 100g 200
inkl. ges. MwSt:% und zzgl. Shipping Costs

Dosa Mix, Instant Dosai Flour, South Indian Breakfast, MTR, 500g
Tilda Basmati, original, pure Basmati Rice, indian Reis, 5Kg
