What happens if I am not present at home during the time of delivery ?
If you are not available at home during the delivery time which is usually from 9 AM to 5 PM (Monday to Saturday), then your packet will be hand over to a nearby Hermespaket-Shop, so that you can take from there any time. Check Hermespaket Website to know more on that.
You can also inform us a nearby Hermespaket-Shop of your choice as shipping address, so that your packet will be shipped directly there and you can pick it up anytime.
You can find the nearby location of a Hermespaketshop here https://www.hermespaketshop.de/paketshopfinder/de/popup/index.html?db=false&package=false&open=false&identity=false&
Just give your pincode (PLZ) or City and click Search button to find all the Hermespaketshops near to your address (on the left side).
1.99 €*0,40€ per 100g 500g
inkl. ges. MwSt:% und zzgl. Shipping Costs
10.99 € – 20.99 €*9,99 € per 1kg
inkl. ges. MwSt:5% und zzgl. Shipping Costs
4.99 €*1,125 € per 100 g 400g
inkl. ges. MwSt:% und zzgl. Shipping Costs
2.79 €*0.558 € per 100g 500g
inkl. ges. MwSt:% und zzgl. Shipping Costs
5.29 €*0.35 € per Pieces 400g
inkl. ges. MwSt:5% und zzgl. Shipping Costs
4.99 €*0.50 € per 100g 1 Kg
inkl. ges. MwSt:5% und zzgl. Shipping Costs
5.49 €*0.78 € per piece 500g
inkl. ges. MwSt:16% und zzgl. Shipping Costs
1.29 €*2,15€ per 100g 60g
inkl. ges. MwSt:% und zzgl. Shipping Costs
1.29 €*1.29 € per 100g 100g
inkl. ges. MwSt:5% und zzgl. Shipping Costs
0.99 €*0.99 € per 1 Stk 1 stk
inkl. ges. MwSt:% und zzgl. Shipping Costs
1.89 €*7.56 € per 100g 25g
inkl. ges. MwSt:5% und zzgl. Shipping Costs
39.95 €*39.95 € per piece 1 kg
inkl. ges. MwSt:16% und zzgl. Shipping Costs

Khaman Dhokla, Instant Mix, Gits, 180g
Dosa Instant Mix, South Indian Dosai Mix, Periyar, 1Kg
Urad Dhal Chilka, Urid Dal Chilka, Ulutham Paruppu, Split, TRS, 500g
Vindaloo Paste, Indian Cooking Paste, Patak, 283g
Bananaleave, 1 piece, ONLY BERLIN DELIVERY
Mung Dal Vadai,Instant Mix Gits, 200g
Toor Dal, Yellow Split Pea, Tuvar Dhal, Thuvaram Paruppu, Red Gram, TRS, 2Kg
Lachcha Paratha, frozen paratha, Haldirams, 300g, ONLY BERLIN
Cornmeal, Coarse Flour, Ground Maize Flour, TRS, 500g
Small Onions, Piyaaz, Vengayam, Fresh, 250g